Твої потреби

Твої потреби

03.04.2011 в 22:57 Поради психолога 1286 0 MSerega

Отже, поговоримо про твої потреби. Для початку зауваж, немало людей і досі переконані, що про власні потреби дбають тільки егоїсти. А добра людина, мовляв, повинна піклуватися не про себе і свої потреба, а лише про інших. Можливо, так думає і хтось із твої знайомих. Та це велика помилка.

Той, хто нехтує власними потребами, ніколи не почуватиметься задоволеним і емоційно врівноваженим. Адже що таке потреби? Це те, що нам конче необхідно, що спонукає нас до дій. Щоб зрозуміти, про які саме потреби йде мова, перегляньте таблицю. Вона має назву таблиця потреб.

На третій сходинці - пізнавальні й естетичні потреби,
потреби у самореалізації досягненні успіху і визнанні
На другій сходинці - соціальні потреби у спілкуванні,
належності до групи, дружбі й любові,
У нижній частині розміщено фізіологічні потреби в їжі,
одягу, житлі, достатньому рівні безпеки та комфорту.

Це базові людські потреби

До певного моменту деякі потреби можуть бути неактуальними, і лише згодом вони виходять перше місце. Так, потреби у належності до групи, дружбі й любові стають домінантними саме у підлітковому віці. Вони спонукають підлітків більше часу проводити з друзями і прагнути стосунків із протилежною статтю. Ще однією важливою для підлітків потребою є прагнення самостійності, самореалізації і визнання з боку дорослих і однолітків.

До речі, батьки також мають потреби. Серед пріоритетних - потреба у визнанні з боку своїх дітей. Усім цим варто нехтувати, як і потребами у їжі чи безпеці. Та часто буває, що потреба вже існує, а змоги для її реалізації бракує. Іноді від цього дуже страждають, втрачають віру в себе. Так, дехто з підлітків вважає, що вже досяг інтелектуального рівня своїх батьків, а в дечому навіть перевищив їх (приміром, у знанні іноземних мов чи комп'ютера).

А самостійності він ще не має, на його думку не завжди й зважають. Це видається несправедливим. Та поглянь на це з іншого боку. Хоч ти не маєш такої свободи, як дорослі, але ти й не маєш тих обов'язків, що вони. Тобі не доводиться заробляти на одяг, харчі, сплачувати за квартиру, світло, інші численні рахунки.

Це ще не твої клопоти. Від такої відповідальності дорослої людини ти надійно захищена турботою своїх батьків. Тому не впадай у відчай, а скористайся можливістю набути і примножити свій базовий капітал. А це, звісно, не гроші і не майно.

Твій базовий капітал сьогодні - це твої знання, уміння і навички, твоя соціально-психологічна компетентність. Саме вони зроблять тебе по-справжньому самостійною у дорослому житті, вбережуть від розчарувань, допоможуть міцно стати на ноги і здійснити усе, чого ти прагнеш. Однією з необхідних складових цього капіталу є здатність реально оцінювати себе та інших людей.

Автор матеріала
Поділитись в соціальних мережах
Прикріплення
Відсутні
Додаткові функції
Друкувати
Надіслати другові
Коментарі
avatar