Лінійка 04.03.2013

Лінійка 04.03.2013

20.06.2021 в 04:41 Лінійки 940 0 MSerega
Виявляється, його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі – вихідний. І ті, й інші вирушали до храму Вести, хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.

У слов’ян  вкоренилась інша традиція – святкувати День матері (який, до речі, нині активно пропонують нам як альтернативу Восьмому  березню). У ті далекі часи жінки навіть подумати на могли, що обмежуються їхні права. А права слабкої половини людства тоді, як відомо, зводилися виключно до обов’язків материнства та збереження домашнього вогнища. Згодом і ці традиції відійшли в минуле. 
 
8 березня 1857 року кілька сотень робітниць текстильних і взуттєвих фабрик Нью-Йорка провели страйк і демонстрацію – вони вимагали 10-годинного  робочого дня, поліпшення умов праці й однакової з чоловіками заробітної платні. Як і передбачалося, поліція розігнала демонстранток. Що в цьому дивного?! Однак страйкарі й не думали здаватись – об’єдналися в профспілку. На честь цих подій нга міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін… 
 
Ця офіційна версія поширюється здавна. Допитливі історики навіть з’ясували, що 8 березня 1857 року була … неділя. Можна передбачити, що жінкам не було чого робити, і тому вони вийшли на вулиці міста.

Виявляється, наступного тижня в   нью-йорських газетах ніхто не згадував про таку резонансну акцію з сотнями прогресивних дам на вулицях та агресивною поведінкою поліції. Книжки про феміністський і робітничий рух у США теж, як не дивно, замовчують цей інцидент. І коли 1908 року на з’їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності; просто взяли довільний день року.

Натомість Клара Цеткін уже орієнтувалася на американське жіноче свято. Більше того, спочатку вона пропонувала відзначити день жіночої солідарності не відриваючи від чоловічого колективу – «під час проведення травневих свят». 
 
Історія 1 Травня теж, як відомо, зав’язана на страйку робітників – у Чикаго 1886 року – і конфлікті з поліцією. У це повірити важко, однак про ту подію тодішня преса писала чимало, резонанс був неймовірний! А демонстрація нью-йоркських робітниць, судячи з усього, є лише міфом. Його створили набагато пізніше, так би мовити, за образом і подобою… Утім, є трохи фривольна версія, відповідно до якої страйк у Нью-Йорку усе-таки був. 
 
Проте на вулиці рідного міста вийшли не скромні текстильниці-взуттєвики, а представниці професії, в якій і текстиль, і черевички потрібні хіба що на попередній стадії справи. Та, погодьтеся, що жінки будь-якого роду діяльності мали право вимагати поліпшення умов праці, підвищення її оплати та скорочення робочого дня. І, до речі, вихідного в неділю! 1913 року, жінки Російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначити Міжнародний жіночий день, 8 березня на європейських календарях у нас за старим стилем відповідно 23 лютого. Що, втім, тоді нікому не здалося підозрілим…
Автор матеріала
Поділитись в соціальних мережах
Прикріплення
Відсутні
Додаткові функції
Друкувати
Надіслати другові
Коментарі
avatar